Denemeler 874
Paylaş:

Modern dünya koşulları hepimizi bir koşuşturmacının içine sürükledi. Çoluk çocuk, kadın ve erkek hepimizi daha iyi koşullarda yaşamak ve daha başarılı olmak için koşuşturup duruyoruz. Bu koşuşturmayı en çok yaşayan ve bu koşuşturmadan en çok etkilenen de kadınlar. Modern dünya; kadınların iş yaşamında ve toplumda daha aktif yer almasını sağlamış ve gelişim ve özgürlük alanlarımızı artırmıştır. Ancak bir taraftan da kadınların rollerinin ve rollerindeki sorumluluklarını artmasına ve kadının çeşitli sorunlar yaşamasına yol açmıştır. Bu sorunların başında da süper anne sendromu gelmektedir.

Süper anne sendromu yaşayan kadın iş yerinde başarılı olmaya, evde çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmeye ve en iyi yemekler yapmaya, eşini sosyal ortamda en iyi temsil etmeye, arkadaşlarını en iyi şekilde ağırlamaya, en fit kalmaya ve 7-24 en iyi performansı sergilemeye çalışan kadındır. Kadının süper anne olma isteği ve her şeyi en iyi yapma isteği hem kadının kişisel özelliklerinden (hırslı, mükemmeliyetçi, titizi olması) hem de çevrenin beklentilerinden ve etkilerinden (medya, aile ortamı, sosyal çevresi, iş koşulları) kaynaklanmaktadır. Kısacası bu sorun sadece süper annenin sorunu değil, herkesin sorunudur.

Bu sorunu yaşayan süper anneye zaman bir türlü yetmez ve süper anne aşağıda belirtileri gösterir

Sürekli gerginlik ve endişe ve hatta bu yüzden zaman zaman panik ataklar yaşama
Tahammülü azalması ve öfke patlamaları
Eş ve çocukları tarafından değer görmediğini düşünme ve çevresiyle çatışma
Bir iş başlatmak istemem, tükenmişlik
Halsizlik, dermansızlık, bir iş yapmak istememe
Unutkanlık, baş ağrıları ve ağırlık hissi
Çeşitli fiziksel rahatsızlıklar (eklem ve kas ağrıları, ateş vb)
Bütün bu belirtiler başta süper annenin ve daha sonra da çevresinin yaşam kalitesini oldukça düşürür ve hatta süper annenin aile huzurunu kaçırır. Örneğin; çocukları süper anneyle çatışırlar ve süper anneyi önemsemezler, kocası süper annenin/eşinin bu kadar çabalamasına ve gerilmesine anlam veremez ve evde daha az yardımcı olur, arkadaşları süper anneyi eleştirmeye başlarlar ve araları açılır, bütün bu koşturmaca da süper anne işine odaklanmada zorluk çeker ve iş performansı düşer. Kısacası süper anne ve ailesi kendisi için en iyi olmaya çalışırken tükenmişlik yaşar ve sorunları giderek çoğalır.

Bütün bunları değiştirmek ve sorunları azaltmak için süper annenin ve ailesinin çaba göstermesi ve küçük adımlar atması gerekmektedir. Bu adımlar

Yapacaklarınızı bir öncelik sırası yapın. Yapmak zorunlu olduklarınıza öncelik verin diğerlerini başka zamana erteleyin ve aldırmayın.
Aldığınız rollerin bazılarını eşinizle ve çocuğunuzla paylaşın. Örneğin eşinize bulaşık makinesini boşaltma görevini devredin, çocuklarınıza evde küçük görevler verin.
Her türlü kıyastan (çocuğunuzun başarısını, kendi kilonuzu, kendi kazandığınız parayı, eşinizin işini) kaçının. Kıyas elde etmek istediklerinizi size sağlamaz, sizin yapabilirliğinizi düşürür.
Eşinizle ve çocuklarınızla keyifli ve eğlenceli etkinlerle vakit geçirin. Örneğin sohbet edeceğiniz bir meyve saatiniz olsun veya birlikte oynayacağınız bir oyun saatiniz olsun.
Hafta da en az bir gün kendinize ayırdığınız bir saat dilimi olsun. Bu saat diliminde
sizi huzurlu hissettirecek ve gerginliğinizi azaltacak etkinlikler yapın. Bunlar arkadaşlarınızla görüşme, spor yapma, kendiniz için yemek yapma, vb olabilir.

Her şeyden önce kendinizin beden ve ruh sağlığını korumakla yükümlü olduğunuzu unutmayın ve kendinize merhamet etmeyi öğrenin.
Yaptıklarınızla ve yapamadıklarınızla beraber kendinizi kabul etmeyi öğrenin.
Yaptıklarınızdan dolayı kendinizle ailenizle gurur duymayı bilin.
Yapamadıklarınızla ve kendinizle dalga geçmeyi deneyin ve eğlenin
Hata yapmaya, bir yere yetişememeyi tolere etmeyi ve bunları da keyifli ve öğretici hale dönüştürmeyi öğrenin.